ASUS K555U Realtek ALC256 Linux Mikrofon Sorunu

Güncelleme: Linux Kernel 4.12

Linux Kernel 4.12 ile birlikte ses ve mikrofon sorunlarının tamamı giderildi.


Esenlikler herkese. Eğer bu yazıya Google’da yaptığınız araştırmalar sonucunda geldi iseniz; Tanrı şimdiden sabır versin. Belirtmek isterim ki bu yazıda umduğunuzu bulamayacaksınız, zira ben de çaresizim.

Bilgisayarımı ilk aldığımda blogumda Windows 10’da yaşanan uyku sorunundan bahsetmiştim. Bu yazıdan kısa bir süre sonra Linux kullanmaya başladım. Ubuntu, Mint, OpenSUSE, Linux Lite, Arch Linux ve Manjaro dağıtımlarını kullandım. KDE, XFCE ve Gnome masaüstü ortamları ile çalıştım. Şu an sabit olarak Manjaro I3WM kullanmaktayım. Sözün özü şu ki; Linux’ta Realtek ALC256 ses kartının mikrofon ayarlarında sorun oluşmakta maalesef.

Bu konu ile ilgili Google ve diğer arama motorlarında yaptığınız araştırmalarda sayısız forumda sayısız konu okuyacak ama çözüme yüksek ihtimal ulaşamayacaksınız. Jack girişinden ve dahili kemara mikrofonundan bir türlü ses kaydedemeyeceksiniz. Alsamixer, PulseAudio gibi binbir çeşit araç deneyecek, paket depolarında sörf yapacaksınız. Biliyorum, biliyorum çünkü ben bunları yaşadım. Tüm Facebook gruplarına konu açtım. Farklı dağıtımlarda uzman kişilerden görüş aldım. Bu sorunun bir çözümü yok ve kronik bir sorun.

Geçici ve ideal olmayan bir çözüm buldum neyse ki. Çok içime sinmese de paylaşmak istedim. Bir Jack dönüştürücüye ihtiyacımız var. Google’da USB Ses Kartı olarak arama yaptığınınızda görebilirsiniz. Ben denemek için en kalitesiz olanlarından bir tane aldım. Bu arada  mikrofon olarak da Snopy’nin Sn-330M mikrofonunu satın aldım. Uygun fiyatına nazaran harika verim aldım. Satın aldığım kalitesiz Jack dönüştürücü biraz daha sağlam olsa çok daha güzel bir ses kalitesi alacağımı tahmin ediyorum. Eğer ciddi anlamda bu konuda bir çalışmanız olacaksa Creative’nin X-Fi Go Pro modelini tavsiye ederim. Henüz denemedim ama okuduğuma göre alınası bir cihaz.

Bir diğer alternatif ise USB çıkışlı bir mikrofon satın almanız. Ses kalitesi ne kadar iyi olur orası tartışılır, bilemeyeceğim.

Bu arada yeri gelmişken yeni bir kulaklık almayı düşünüyorum. Pioneer’in SE-MJ591 modelini beğendim. Satın aldığımda deneyimimi burada güncellerim.

Güncelleme

Uzun bir aradan sonra beni tam olarak tatmin etmese de bir çözüm buldum. Linux Arch tabanlı dağıtımlarda hda-jack-retask-bz paketini yükleyelim ve üçbirimde hda-jack-retask  komutu ile çalıştıralım.

Muhtemelen her cihazda farklı olacaktır bu sorun ve çözümü. Ben deneyerek buldum. Select a codec menüsünden ses kartım olan Realtek ALC256‘yı seçtim. Sağ menüden ise show unconnected pins seçeneğini işaretledim.

Pin ID:0x18 olanı override olarak işaretledim ve Microfone seçtim. Install boot override seçeneği ile başlangıçta ayarların yapılandırılmasını sağladım.

Uçbirimde bir metin editörü ile aşağıdaki dosyayı görüntüleyelim.

/etc/modprobe.d/alsa-base.conf

İçerisinde bulunan satırları silelim ve aşağıdaki komutla değiştirelim.

options snd-hda-intel model=laptop-dmic,headset-mic

Yedeklemeyi unutmayın.

Bilgisayarımı yeniden başlattığımda uçbirimde pavucontrol ile ses ayarlarımı görüntüledim. Çıkış ayarlarından dahili mikrofonumu seçtim.

Bu yöntemle dizüstü bilgisayarınızdaki dahili mikrofonu kullanabilirsiniz. Bazılarında Pin ID:0x19 çalışmış. Siz denemelisiniz kendiniz için.

Olası Sorunlar

Uçbirimde pavucontrol  yazdığınızda Establishing connection toPulseAudio. Please wait ..” hatası alabilirsiniz.

Çözüm olarak rm -r ~/.pulse komutunu uçbirimde çalıştırın. Bunun ardından pulseaudio -k komutu ile servisi durduralım ve pulseaudio –start ile yeniden başlatalım.

Uçbirimde tekrar pavucontrol komutunu girdiğinizde gerekli ses ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Pioneer SE-MJ591

Piooner SE-MJ591 modelini Idefix üzerinden satın aldım. Yanınızda taşımak için harika bir taşıma kutusu mevcut. Müzikleri tüm detayları ile hissedebilirsiniz.

Uzun kullanımda rahatsız etmekte. Ben en fazla iki saat aralıksız kullanabildim. Biraz çıkartıp dinlenmek gerekiyor.

Onun dışında çok memnunum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.