Asus Uyku Modu Siyah Ekran Hatası ve Çözümü

Bugün edindiğim Asus K555U serisi dizüstü bilgisayarda uyku modundan çıkarken yaşadığım siyah ekran/ekran gelmeme sorununun çözümünü inceleyeceğiz.

Bilgisayarı, kullanıcıların forum ve çeşitli mecralarda kronik olarak bahsettiği bir kaç sorunu göze alarak satın aldım. Ve açıkçası bu satırları yazarken de pişman değilim. Belki de kampanyadan aldığım içindir, kim bilir(!)

Cumartesi olması sebebi ile sabah saatlerinde MNG kargodan ürünümü kendim gidip teslim aldım. Şube yetkililerine de buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Aradığımın ilk seferinde telefona baktıkları ve bilgi verdikleri için. Türkiye’deki kargo firmalarının çıtasını düşünün artık. Neyse, o da bir başka mesele…

Eve geldim, ürünümün kutusunu açtım. Kapak yüzeyinin metalik görünümünden hoşlandım. El izi bırakması dışında. Kasa yapısına genel anlamda pek özenilmemiş olsa da fiyat performans açısından yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu seride ürün almak isteyenlere yeri gelmişken en sık rastlanılan bir sorundan bahsedeyim. Menteşe sorunu. Çoğu kullanıcı menteşelerden ve ekran çerçevesinin aralığından yakınmış. Ben rahatsız olmadım pek, bu şartlarda beni tatmin etti.

Öncelikle ekran kartı başta olmak üzere ürünün güncel olmayan birkaç sürücüsünü güncelledim. Genelinde ve sonrasında da ihtiyacım olan programları yükledim, kendimce performans ölçütleri yaptım. Buraya kadar sakin, rutin, hissiz yaşantımda bir fark olmadı. Ta ki bilgisayar uyku modundan çıkamayana kadar!

Evet. Yanlış duymadınız. Bilgisayarın kapağını kapattığımda ya da güç tuşuna bastığımda geçiş yaptığı uyku modundan bir türlü uyanmaması, siyah ekran gelmesi sinir katsayımda hareketlenmelere neden oldu.

Güç tuşuna basılı tutmak sureti ile kapat/aç işleminin ardından uyku modunu bir kaç kez daha denedim. Sonuç aynı. İçeriden bilgisayar monitörümü VGA çıkışı ile bilgisayarıma bağladım. Tekrar denedim. Bu kez hem harici ekrana hem de bilgisayarın ekranına görüntü geliyordu. Sevindim, lakin bu geçici bir çözümdü.

Google‘da yaptığım Türkçe kaynak araştırmalarında herkesin bu sorunu yaşadığını gözlemledim. Çözüm ise ortalıklarda yok, henüz… Biraz da yabancı kaynakları taramak istedim. Çoğu kişinin yaptığı gibi servise göndermeden çözmek için var gücümle soruna yoğunlaşmıştım. Sonunda bir kaynakta aygıt yöneticisi üzerinden uygulanan bir çözüme ulaştım, denedim. Çalışıyor.

Çözüm:

  • Aygıt yöneticisi
  • Görüntü Bağdaştırıcısı
  • Tümleşik ekran kartı(dahili ekran kartınız)
  • Sürücü yazılımını güncelleştir
  • Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara
  • Bilgisayarımdaki aygıt sürücüsü listesinden seçmeme izin ver
  • Microsoft Gemel Görüntü Bağdaştırıcı
  • İleri

Tüm bu adımları uyguladığınızda bilgisayarınız güç modundan sorunsuz bir şekilde uyanacaktır. Şimdi siz deneyin. Oldu değil mi? Evet. Ben de çok sevinmiştim. Fakat sıkı durun; bu işlemin bir bedeli olacak!

Sonrası:

Bu işlemlerden sonra fark ettim ki bilgisayarımın parlaklığımı ayarlayamaz oldum. Tüm seçenekleri denememe rağmen parlaklık ayarlarım devre dışı olmuş durumda. Bu işlemleri yapmadan önce en parlak konumda olan bilgisayarım, artık en parlak konumda ebedi hayatına merhaba demişti. Maalesef buna bir çözüm bulamadım. Beni çok da rahatsız etmedi açıkçası. Eğer siz bulursanız, yoruma bekliyorum.

Bitmedi! Bir sorun daha var. VGA ile hiçbir şekilde yansıtma kullanamıyorsunuz. Harici bir ekranda görüntü paylaşımınız devre dışı kalmış oluyor.

Benim bu soruna dair çözümlerim ve sonrasında yaşadıklarım bu şekilde. Bu sorunu yaşayanlar, servise gönderenler ya da farklı bir yol ile çözüme kavuşanlar; bu çağrım size. Yorum alanından tecrübelerini paylaş ve insanlığa değer kat. Paylaşın ki mutlu olun.

Esenlikler.


1 Aralık Güncellemesi:

HDD’den rahatsız edici bir ses gelmekte. Cızırtı desek yanlış olmaz sanırım. Kapağın arkasındaki ASUS çıkartmasının S harfi resmen kavladı. Sol USB portunda temassızlık var gibi. Touchpad hassasiyetinde gerileme var.

Yukarıda yazdıklarım dışında çok memnunum.


1 Şubat 2017 Güncellemesi:

Ekran kapağımda açılma oldu. Menteşede de sorun vardı. ASUS teknik servisi garanti kapsamında tüm sorunlarımı beş günde halletti. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir