Atom Editör ile Git, GitHub ve Git Plus Kullanımı

Ekip halinde geliştirdiğiniz projelerde Git ve GitHub kullanımının önemini hatırlatmaya gerek duymadan konu başlığının içeriğinden bahsetmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere; popüler metin editörlerinden birisi olan Atom şu sıralar çok revaşta. Ben de severek kullanıyorum kendisini. Bazı arayüz çalışan arkadaşlarım Sublime metin editöründen vazgeçmese de ben sunucu bazlı dillerde bir handikabını görmedim. Gerek paket deposu gerekse de pratik kullanımı ile vazgeçilmezimdir. Buna tema desteği de dahil tabii ki.

Atom metin editöründe kullanılan işlevsel paketlerden birisi de Git Plus. Proje geliştirme aşamasında normal şartlarda uçbirimden uzak sunucu ile bağlantı kurmanız ve değişiklikleri bildirmeniz gerekmektedir. Git Plus sayesinde zorlanmadan uzak sunucu kullanabilir ve kolay kullanımı ile Git GitHub dünyasına adım atabilirsiniz.

Öncelikle GIT ve GitHub‘ın genel ve evsensel tanımlarına değinelim ve alıntı yapalım.

GitHub

GitHub, sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir. GitHub özel depolar için ücretli üyelik seçenekleri sunarken, açık kaynaklı projeler için ücretsizdir.

GitLab‘ta özel depoları da ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu yazımızda uzak sunucu olarak GitHub‘ı kullanacağız.

Git

GIT; yazılım geliştirme süreçlerinde kullanılan, hız odaklı, dağıtık çalışan bir sürüm kontrol ve kaynak kod yönetim sistemidir. İlk sürümü Linux çekirdeği’nin geliştirilmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Git Kullanımı

Öncelikle uzak sunucuda bir depomuzun olması gerekli. Bunun için GitHub hesabımıza giriş yapalım ve Create a new repository bağlantısına tıklayarak yeni bir depo oluşturalım.

Depomuzun ismini oluştururken boşluk bırakmamaya özen gösterelim. Ben git-plus-kullanimi isminde bir depo oluşturdum kendime.

Bilgisayarınızda GIT yüklü değil ise yükleyelim. Ben Linux Manjaro kullanıcısıyım ve AUR’dan rahatlıkla indirip kurabiliyorum.

Yerel sunucumda git-plus-kullanimi isminde bir klasör oluşturdum ve içerisine PHP dosyamı ekledim.

Uçbirimimi açıyorum. Klasörün bulunduğu dizine geçiş yapıyorum. pwd  ls  ve cd  komutları yardımcı olabilir bu işlemde bizlere.

Şimdi aşağıda yeni bir depo oluşturalım.

git init

Uçbirimde şuna benzer bir çıktı almanız gerek. “Initialized empty Git repository in /opt/lampp/htdocs/git-plus-kullanimi/.git/ ”

Şimdi sistemimizde tanımladığımız parola ve kullanıcı isminin kaydedilmesini sağlamak için git-credential-store komutunu kullanacağız:

git config credential.helper store

Güvenlik önlemi almak isterseniz; bir önbellekleme tanımlayabilirsiniz.  Biz devam edelim. Şu anki dalımızı güncelleyelim:

git config --global push.default current

Uzak sunucumuzda bulunan depomuzun adresini keydedelim:

git remote add origin https://github.com/mkoseoglu/git-plus-kullanimi.git

Bulunduğumuz dizindeki tüm dosyaları ekleyelim:

git add --all

Yerel sunucumuza teslim edelim:

git commit -m "Git Plus Kullanımı Atom"

Uzak sunumuza gönderelim:

git push -f origin master

Bizden kullanıcı adımızı ve parolamızı isteyecektir. Uçbirimde yazalım.

  • Username for ‘https://github.com’: mkoseoglu
  • Password for ‘https://mkoseoglu@github.com’: parolam

Uçbirimde parolamızı yazarken ekranda güvenlik önlemi olarak bir şey gözükmez. Siz yazın ve enter tuşu ile devam edin.

Şu şekilde bir çıktı aldım:

Counting objects: 3, done.
Delta compression using up to 4 threads.
Compressing objects: 100% (2/2), done.
Writing objects: 100% (3/3), 291 bytes | 0 bytes/s, done.
Total 3 (delta 0), reused 0 (delta 0)
To https://github.com/mkoseoglu/git-plus-kullanimi.git
 + b038c9d...c6a69fc master -> master (forced update)

Şimdi GitHub hesabında oluşturduğumuz depomuzu kontrol edelim. Başarılı bir şekilde dosyalarınızı gönderdiğinizi görebilirsiniz. Atom Git Plus kullanımı ile devam edelim.

Git Plus Kullanımı

Atom metin editörüm ile git-plus-kullanimi ismindeki klasörümü açıyorum. Paket yükleme alanında git-plus olarak arama yapıyorum ve yüklüyorum. Paketi direkt indirmek ve kurmak isteyenler için bağlantı:

Atom editörümü yeniden başlatıyorum. Şimdi oluşturduğum PHP dosyamda bir değişiklik yapıyorum.

Görselde de görüldüğü üzere; değişiklik yaptığım dosyanın rengi sol kısımdaki alanımda belirdi. Şimdi değişiklikleri uzak sunucumuza gönderelim.

Paketler sekmesinden Git Plus‘a geliyorum ve Add All + Commit + Push seçeneğine tıklıyorum. Karşıma bir commit dosyası açıldı.

Yaptığım değişikleri yazdım ve CTRL+S kombinasyonu ile kaydettim. Başarılı bir şekilde uzak sunucuma gönderildi. Kontrol edelim hesabımızı tekrar.

Evet. Git Plus sayesinde daha düzenli kod yazabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

Kaynak:

  • https://git-scm.com/docs/git-credential-store
  • http://stackoverflow.com/questions/11403407/git-asks-for-username-everytime-i-push
  • https://makandracards.com/makandra/8039-git-how-to-configure-git-to-push-only-your-current-branch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.