Laravel 5.4 ile Blog Yapalım – Başlangıç

Laravel 5.4 çatısı ile Türkçe kaynak olması amacı ile en temel gereksinimleri barındıran bir blog çalışması yapacağız. Öncelikle Laravel‘in evrensel tanımına bir göz atalım. Çalışma boyunca Laravel dökümanına sadık kalacağım. Siz de benimle birlikte takip edebilirsiniz.

Laravel

Laravel, MVC yapısında web uygulamaları geliştirme için tasarlanmış ücretsiz, açık kaynak PHP web uygulama iskeletidir. Laravel, GitHub sitesinde barındırılan kaynak kodu ile birlikte, MIT lisansı altında yayınlandı.

Laravel Kurulumu

Laravel kullanımı için sunucumuzda bazı gereksinimlerin var olduğundan emin olmalıyız.

  • PHP >= 5.6.4
  • OpenSSL PHP Extension
  • PDO PHP Extension
  • Mbstring PHP Extension
  • Tokenizer PHP Extension
  • XML PHP Extension

Bu gereksinimleri sağladığınızdan emin iseniz kuruluma devam edebiliriz. Kurulumda composer  kullanacağız.

Composer

Composer hakkında yine evrensel bilgi kaynağına başvuralım ve alıntılayalım.

Composer, PHP programlama dili için tasarlanmış çoklu platform (cross-platform) bir paket yönetim sistemidir. PHP uygulamaları ve uygulama içerisinde kullanılan kütüphaneler için bağımlılık yönetimi (dependency management) sağlar. Nils Adermann and Jordi Boggiano, tarafından geliştirilmiş olup ilk sürümü 1 Mart 2012 tarihinde yapılmıştır[1]. Composer geliştirilirken Node.js’in “npm” ve Ruby’nin “bundler” sistemlerinden esinlenilmiştir[2].

Composer komut satırından çalıştırılır ve uygulamanın bağımlı olduğu kütüphaneleri uygulama içerisine kurar. Kurulan kütüphanelerin bağımlı olduğu başka kütüphaneler varsa onlar da otomatik olarak kurulur. Composer ayrıca packagist adı verilen ortak bir kaynaktan izin verilen kütüphanelerin uygulama içerisine kolayca kurulmasına da imkan verir. Yüklenen kütüphanelerin uygulama içerisine otomatik olarak yüklenmesi (autoload) için bir altyapı da sunar.

Composer Yükleyelim

Ben bir Linux kullacanıcısıyım. Linux 4.10.8-1-MANJARO x86_64 GNU/Linux Siz kendi işletim sisteminize göre buradaki bağlantıyı takip ederek kurulumunu yapabilirsiniz.

Ben kendi paket yöneticimden yüklüyorum.

Linux Arch & Manjaro

yaourt -S composer

Komutu ile birlikte composer kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunmaktayım. Siz de yüklemenin doğruluğunu öğrenmek isterseniz terminal ekranınızda composer  komutunu çalıştırabilir ve kullanabileceğiniz argüman listesine ulaşabilirsiniz.

Composer Create Project

Composer üzerinde create-project komutunu kullanabiliriz. Bu komut bizlere ilgili paketi yeni bir proje halinde indirmemizi sağlayacaktır.

Terminalde kurmak istediğiniz dizini açalım. Linux’ta pwd  komutu ile bulunduğunuz dizini görebilir, cd komutu ile farklı dizinlere geçiş yapabilir ve ls komutu ile de bulunduğunuz dizinde bulunan dosyaları görüntüleyebilirsiniz.

Terminalde kurulumu yapmak istediğiniz dizine geldiğinizde aşağıdaki komutu çalıştıralım:

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog

Buradaki blog sizin projenizin ismi olacaktır. Siz bunu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kurulumdan sonra ilgili dizinde blog isminde bir klasör oluştuğunu görüyoruz.

Laravel 5.4 ile Geliştirmeye Hazırız

Laravel çalışmalarımızda bazı yetkilendirmeleri tanımlamamız gerekmektedir. Bunlar depolama alanı içerisindeki storage  ve bootstrap/cache  dizinleridir.

sudo chgrp -R www-data storage bootstrap/cache 
sudo chmod -R ug+rwx storage bootstrap/cache

PHP Artisan

Laravel’de projemizi geliştirirken sık sık artisan komutlarını kullanacağız. Bu konuya ileride daha çok değineceğiz. Şimdi projemizi çalıştıralım.

php artisan serve

Bu komut bizlere varsayılan olarak 8000 portunda Laravel’i çalıştırmaktadır. Eğer farklı bir port üzerinde çalışmak isterseniz;

php artisan serve --port=5050

Yukarıdaki kullanım gibi 5050 portunda da çalışabilirsiniz. Eğer buraya kadar sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekeştirdi iseniz bir sonraki dersimize geçebilirsiniz.

GitHub:

Github üzerinden çalışmaya ulaşabilirsiniz.

  • https://github.com/mkoseoglu/laravel5.4-blog

Kaynak:

  • https://laravel.com/docs/5.4/installation

2 thoughts on “Laravel 5.4 ile Blog Yapalım – Başlangıç

Hocam yakin zamanda videolu anlatim gelir mi?
MVC kalibinda yeniyim ve guncel turkce kaynak bulmak konusunda sikinti cekiyorum. Makalenizi gorunce step by step anlatmissinizdir diye dusundum lakin direkt proje linkini vermissiniz. Biraz hayal kirikligi yasadim dogrusu… :(

Merhaba Gökay, yakın zamanda video serisini de dahil edeceğim. GitHub bağlantısını sadece güncellemeleri daha yakından takip edebilmeniz için ekledim. Bölümler halinde ders serisi devam edecek. Takipte kalmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.