Linux Manjaro 17 I3WM Topluluk Sürümü Çözümleri

Esenlikler, Linux Manjaro topluluğunun geliştirdiği ve konfigüre ettiği I3WM (pencere/dizin) yöneticisine dair çözümlerimi aktarmaya çalışacağım. Bu makale ben çözümler buldukça güncellenecektir.

Ekran Çözünürlüğü

Kullanıdığınız dahili ya da harici monitörün çözünürlüğünü güncellemek ve tanımlamak için xrandr komutunu kullanacağız.

Klavyeden ctrl+enter  kombinasyonunu kullanarak uçbirimi açalım.

Komutun çıktısı aşağıdakine benzer olmalıdır:

Şu an cihazımın tanımladığı iki adet aygıt bulunmaktadır. Bunlar yukarıda da görülebileceği üzere DP1 ve eDP1 (birincil)‘dir. Bizim tanımlamak ve konfigüre etmek istediğimiz aygıtın isminin DP1 olduğunu öğreniyoruz.

Ben harici ekranımın çözünürlüğü için 1366x768  tercih ediyorum. Bu çözünürlüğü tanımlamak için yeni bir mod tanımlamamız gerekmektedir. Uçbirimden aşağıdaki komut ile devam edelim.

Komutun çıktısı aşağıdakine benzer olmalıdır:

Yeni modumu tanımlayalım.

Tanımladığımız modu ekleyelim. Kullanılan addmore  parametresinde DP1 aygıtını tanımladım. Siz, xrandr çıktınızda hangi aygıtı kullanmak istiyorsanız onu yazmalısınız.

Ekrana çıkışını verelim. Bu kez output  parametresini kullanalım.

Tanımladığımız harici monitörde görüntünün gelmesi gerekmektedir. Linux’ta xrandr komutunu kullanarak cihazımıza bağlı olan bir monitöre ilgili çözünürlüğü tanımladık ve görüntü çıkışı verdik.

Bu işlemi Linux Manjaro topluluğu I3WM sürümünde mod+ctrl+b kombinasyonları ile kullanabileceğimiz bir menüde de gerçekleştirebiliriz.

Otomatik Tanımlama

Linux Manjaro Gnome 3.22 Çözümleri yazımda da kullandığım bir yöntemi tercih edebiliriz. Yalnız fark ettiğim sorun şudur ki XFCE ve Gnome masaüstlerinde cihazı başlattıktan sonra harici monitörü taktığımızda tanımlama ve çözünürlük ayarları başarılı bir şekilde bize yansısa da I3WM‘de yukarıdaki yöntemi kullanmanız gerekmektedir.

Uçbirimde aşağıdaki dosyayı görüntüleyelim.

Yukarıda yer alan komutları ekleyelim ve dosyamızı güncelleyelim. Orijinal yazıda ilgili konunun kaynakları yer almaktadır.

Ekran Yırtılması

Genel ağ (internet) üzerinde bir tarayıcıda gezinirken farenizin tekerleği ile yukarı-aşağı yaptığınızda ekrandaki yırtılmaları fark edebilirsiniz. Bunun için Compton kullanacağız.

Linux Manjaro topluluğu I3WM sürümünde bizler için bir alias (takma ad) atamış. Uçbirimi açalım ve comp komutunu girelim. Karşımıza topluluğun yazdığı komutlar çıkmaktadır. Ben bunları kullanmak istemediğim için tamamını sildim ve sadece yırtılmaları önlemek için tanımlanan komutları kullandım.

Uçbirimde direkt olarak görüntülemek isterseniz ~/.config/compton.conf  dosya uzantısını bir metin editörü olarak görüntülemeniz yeterlidir.

Yukarıda yer alan komutları dosyamıza ekleyelim ve yeniden başlatalım. Yırtılmaların düzeldiğini fark edeceksinizdir.

Klavyede mod+t  ile compton‘u devre dışı bırakabilir, mod+ctrl+t  ile de tekrar devreye alabilirsiniz. Uçbirimde ise compton -b  komutunu kullanarak başlatabilirsiniz.

Ve yine topluluğun geliştirdiği compton-conf  paketini kurarak grafiksel bir arayüz ile de ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Olası Sorunlar

Uçbirimde compton komutunu uyguladığınızda glx_init(): No GLX extension.  çıktısını alabilirsiniz.

Çözümüne dair edindiğim bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki; Bumblebee ve ekran kartı kulumunu başalarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde sorun düzelecektir. Bu konuda daha ayrıntılı araştırma için ilgili kaynakları aşağıya bırakıyorum.

Touchpad (dokunmatik fare)

Touchpad (dokunmatik fare) üzerinde XFCE ve Gnome masaüstlerinde grafiksel arayüz ile dokunmatik ayarlarını düzenleyebiliyorduk. Ben I3WM‘de bunu bulamadığım için bazı düzenlemeler ile sorunu çözeceğiz.

Öncelikle uçbirimi açalım.

Yukarıdaki komutları ilgili dosyamızda tanımlayalım ve cihazı yeniden başlatalım. Tüm fonksiyonların başarılı bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

Bununla ilgili birkaç kaynak bırakıyorum.

Harici Klavye Ayarları

Linux’ta klavye ayarları için setxkbmap kullanılmaktadır. Benim dizüstü bilgisayarımda harici klavye kullanırken karakter hatası almaya başladım. Bu sorunu çözmek için uçbirimde setxkbmap tr  komutunu çalıştırdım. Başarılı bir şekilde Türkçe karakter tanımlaması gerçekleştirildi. Bunu başlangıçta çalıştırmak için ise;

I3WM için tanımlı config dosyamızı bir metin editörü ile görüntüleyelim ve dosyaya aşağıdaki komutu ekleyelim:

Bilgisayarımızı yeniden başlatabiliriz. Klavye ayarlarımız Türkçe karakter seti ile güncellenmiştir.

Yayınlayan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir