Linux Mouse Konfigürasyonu (xinput,xev)

Kullandığınız farenin buton işlevlerini değiştirebilir, farklı görevler atayabilir ve tuş görevlerini yer değiştirebilirsiniz. Logitech M720 Triathlon kullanırken ileri ve geri tuşlarının yerlerini değiştirmem gerekti. Bunun için Linux’ta xinput komutu üzerinde lists ve set-button-map parametrelerini kullanarak seçili aygıt üzerinde tanımlama yaparken xev komutu ile de ilgili butonların hangi ID değerlerini öğreneceğiz.

Öncelikle xinput komutunun sözdizimine bir göz gezdirelim:

Biz, xinput set-button-map komutunu kullanacağız.

Komutumuzun çıktısı şuna benzer olmalıdır:

Logitech M720 Triathlon cihazımın Id değeri 11 gözükmekte. Şimdi, değiştirmek istediğimiz butonların hangi Id değerlerine sahip olduklarını öğrenelim.

Komutu çalıştırdıktan sonra değiştirmek istediğimiz butonlara tıklayalım ve uçbirime bakalım. Çıktımız şuna benzer olmalıdır:

Ben burada Id değeri 8 olan butonum ile Id değeri 9 olan butonumu yer değiştireceğim. Bu sayede işlevleri de yer değiştirmiş olacaktır.

Yukarıdaki komutu uçbirimde çalıştırdığımızda butonların işlevlerinin başarılı bir şekilde yer değiştirdiğini görebiliriz.

Oturumu her yeniden başlattığımızda seçili aygıtın Id değeri değişebilir. Şu anki oturumda Id değeri 11 olan aygıt üzerinde bu işlemi gerçekleştirdik. Bu komutu bir session dosyasında açılışta çalıştırmak istediğinizde hata alma olasılığınız çok yüksek çünkü her zaman Id değeri 11 olmayacaktır.

Bunun için basit bir script kullanalım.

Burada Logitech M720 Triathlon olarak yazdığım aygıt ismi için siz kullanmak istediğiniz aygıtı yazabilirsiniz. For döngüsünde bu aygıtı bulur ve bir regex kuralı ile ilgili satırı parçalayarak bizlere Id değerini verir.

Bu dosyayı dosya.sh olarak kaydedebilir ve başlangıçta çalıştırabilirsiniz.

Yayınlayan

“Linux Mouse Konfigürasyonu (xinput,xev)” üzerine 2 yorum

  1. Döngüden kaçmak için tek komut ve perl yerine sed kullanılmış biçimi de kullanılabilinir:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir