Arch Linux WiSpotter Bağlantısı

Merhaba,

Kullandığım bazı Linux dağıtımlarında ortak kullanım alanlarına ait internet bağlantılarına giriş sorunu yaşıyordum. Bunların başında ise Starbucks başta olmak üzere kullanılan WiSpotter gelmektedir. Kablosuz ağa bağlandığınızda karşınıza otomatik bir giriş ekranı gelmediği için çoğu insan bu sorunu kullandığı kablosuz internetinin sürücü özellikleri ile gidermeye çalışmakta.

Bugün yine bu sorunu yaşarken WiSpotter giriş IP’sini tarayıcıma kaydettiğimi fark ettim. Bu sayede sorunsuz bir giriş yaptım.

WiSpotter IP: 212.2.212.64:81 tarayıcınızın adres çubuğuna burada yer alan IP bilgisini girdiğinizde ilgili giriş ekranlarına yönlendirileceksiniz.

Yer imlerine kaydetmeniz tavsiye olunur.

Linux Mouse Konfigürasyonu (xinput,xev)

Kullandığınız farenin buton işlevlerini değiştirebilir, farklı görevler atayabilir ve tuş görevlerini yer değiştirebilirsiniz. Logitech M720 Triathlon kullanırken ileri ve geri tuşlarının yerlerini değiştirmem gerekti. Bunun için Linux’ta xinput komutu üzerinde lists ve set-button-map parametrelerini kullanarak seçili aygıt üzerinde tanımlama yaparken xev komutu ile de ilgili butonların hangi ID değerlerini öğreneceğiz.

Öncelikle xinput komutunun sözdizimine bir göz gezdirelim:

Biz, xinput set-button-map komutunu kullanacağız.

Komutumuzun çıktısı şuna benzer olmalıdır:

Logitech M720 Triathlon cihazımın Id değeri 11 gözükmekte. Şimdi, değiştirmek istediğimiz butonların hangi Id değerlerine sahip olduklarını öğrenelim.

Komutu çalıştırdıktan sonra değiştirmek istediğimiz butonlara tıklayalım ve uçbirime bakalım. Çıktımız şuna benzer olmalıdır:

Ben burada Id değeri 8 olan butonum ile Id değeri 9 olan butonumu yer değiştireceğim. Bu sayede işlevleri de yer değiştirmiş olacaktır.

Yukarıdaki komutu uçbirimde çalıştırdığımızda butonların işlevlerinin başarılı bir şekilde yer değiştirdiğini görebiliriz.

Oturumu her yeniden başlattığımızda seçili aygıtın Id değeri değişebilir. Şu anki oturumda Id değeri 11 olan aygıt üzerinde bu işlemi gerçekleştirdik. Bu komutu bir session dosyasında açılışta çalıştırmak istediğinizde hata alma olasılığınız çok yüksek çünkü her zaman Id değeri 11 olmayacaktır.

Bunun için basit bir script kullanalım.

Burada Logitech M720 Triathlon olarak yazdığım aygıt ismi için siz kullanmak istediğiniz aygıtı yazabilirsiniz. For döngüsünde bu aygıtı bulur ve bir regex kuralı ile ilgili satırı parçalayarak bizlere Id değerini verir.

Bu dosyayı dosya.sh olarak kaydedebilir ve başlangıçta çalıştırabilirsiniz.

Linux Manjaro 17 I3WM Topluluk Sürümü Çözümleri

Esenlikler, Linux Manjaro topluluğunun geliştirdiği ve konfigüre ettiği I3WM (pencere/dizin) yöneticisine dair çözümlerimi aktarmaya çalışacağım. Bu makale ben çözümler buldukça güncellenecektir.

Ekran Çözünürlüğü

Kullanıdığınız dahili ya da harici monitörün çözünürlüğünü güncellemek ve tanımlamak için xrandr komutunu kullanacağız.

Klavyeden ctrl+enter  kombinasyonunu kullanarak uçbirimi açalım.

Komutun çıktısı aşağıdakine benzer olmalıdır:

Şu an cihazımın tanımladığı iki adet aygıt bulunmaktadır. Bunlar yukarıda da görülebileceği üzere DP1 ve eDP1 (birincil)‘dir. Bizim tanımlamak ve konfigüre etmek istediğimiz aygıtın isminin DP1 olduğunu öğreniyoruz.

Ben harici ekranımın çözünürlüğü için 1366x768  tercih ediyorum. Bu çözünürlüğü tanımlamak için yeni bir mod tanımlamamız gerekmektedir. Uçbirimden aşağıdaki komut ile devam edelim.

Komutun çıktısı aşağıdakine benzer olmalıdır:

Yeni modumu tanımlayalım.

Tanımladığımız modu ekleyelim. Kullanılan addmore  parametresinde DP1 aygıtını tanımladım. Siz, xrandr çıktınızda hangi aygıtı kullanmak istiyorsanız onu yazmalısınız.

Ekrana çıkışını verelim. Bu kez output  parametresini kullanalım.

Tanımladığımız harici monitörde görüntünün gelmesi gerekmektedir. Linux’ta xrandr komutunu kullanarak cihazımıza bağlı olan bir monitöre ilgili çözünürlüğü tanımladık ve görüntü çıkışı verdik.

Bu işlemi Linux Manjaro topluluğu I3WM sürümünde mod+ctrl+b kombinasyonları ile kullanabileceğimiz bir menüde de gerçekleştirebiliriz.

Otomatik Tanımlama

Linux Manjaro Gnome 3.22 Çözümleri yazımda da kullandığım bir yöntemi tercih edebiliriz. Yalnız fark ettiğim sorun şudur ki XFCE ve Gnome masaüstlerinde cihazı başlattıktan sonra harici monitörü taktığımızda tanımlama ve çözünürlük ayarları başarılı bir şekilde bize yansısa da I3WM‘de yukarıdaki yöntemi kullanmanız gerekmektedir.

Uçbirimde aşağıdaki dosyayı görüntüleyelim.

Yukarıda yer alan komutları ekleyelim ve dosyamızı güncelleyelim. Orijinal yazıda ilgili konunun kaynakları yer almaktadır.

Ekran Yırtılması

Genel ağ (internet) üzerinde bir tarayıcıda gezinirken farenizin tekerleği ile yukarı-aşağı yaptığınızda ekrandaki yırtılmaları fark edebilirsiniz. Bunun için Compton kullanacağız.

Linux Manjaro topluluğu I3WM sürümünde bizler için bir alias (takma ad) atamış. Uçbirimi açalım ve comp komutunu girelim. Karşımıza topluluğun yazdığı komutlar çıkmaktadır. Ben bunları kullanmak istemediğim için tamamını sildim ve sadece yırtılmaları önlemek için tanımlanan komutları kullandım.

Uçbirimde direkt olarak görüntülemek isterseniz ~/.config/compton.conf  dosya uzantısını bir metin editörü olarak görüntülemeniz yeterlidir.

Yukarıda yer alan komutları dosyamıza ekleyelim ve yeniden başlatalım. Yırtılmaların düzeldiğini fark edeceksinizdir.

Klavyede mod+t  ile compton‘u devre dışı bırakabilir, mod+ctrl+t  ile de tekrar devreye alabilirsiniz. Uçbirimde ise compton -b  komutunu kullanarak başlatabilirsiniz.

Ve yine topluluğun geliştirdiği compton-conf  paketini kurarak grafiksel bir arayüz ile de ayarlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Olası Sorunlar

Uçbirimde compton komutunu uyguladığınızda glx_init(): No GLX extension.  çıktısını alabilirsiniz.

Çözümüne dair edindiğim bilgilere dayanarak söyleyebilirim ki; Bumblebee ve ekran kartı kulumunu başalarılı bir şekilde gerçekleştirdiğinizde sorun düzelecektir. Bu konuda daha ayrıntılı araştırma için ilgili kaynakları aşağıya bırakıyorum.

Touchpad (dokunmatik fare)

Touchpad (dokunmatik fare) üzerinde XFCE ve Gnome masaüstlerinde grafiksel arayüz ile dokunmatik ayarlarını düzenleyebiliyorduk. Ben I3WM‘de bunu bulamadığım için bazı düzenlemeler ile sorunu çözeceğiz.

Öncelikle uçbirimi açalım.

Yukarıdaki komutları ilgili dosyamızda tanımlayalım ve cihazı yeniden başlatalım. Tüm fonksiyonların başarılı bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz.

Bununla ilgili birkaç kaynak bırakıyorum.

Harici Klavye Ayarları

Linux’ta klavye ayarları için setxkbmap kullanılmaktadır. Benim dizüstü bilgisayarımda harici klavye kullanırken karakter hatası almaya başladım. Bu sorunu çözmek için uçbirimde setxkbmap tr  komutunu çalıştırdım. Başarılı bir şekilde Türkçe karakter tanımlaması gerçekleştirildi. Bunu başlangıçta çalıştırmak için ise;

I3WM için tanımlı config dosyamızı bir metin editörü ile görüntüleyelim ve dosyaya aşağıdaki komutu ekleyelim:

Bilgisayarımızı yeniden başlatabiliriz. Klavye ayarlarımız Türkçe karakter seti ile güncellenmiştir.

ASUS K555U Realtek ALC256 Linux Mikrofon Sorunu

Güncelleme: Linux Kernel 4.12

Linux Kernel 4.12 ile birlikte ses ve mikrofon sorunlarının tamamı giderildi.


Esenlikler herkese. Eğer bu yazıya Google’da yaptığınız araştırmalar sonucunda geldi iseniz; Tanrı şimdiden sabır versin. Belirtmek isterim ki bu yazıda umduğunuzu bulamayacaksınız, zira ben de çaresizim.

Bilgisayarımı ilk aldığımda blogumda Windows 10’da yaşanan uyku sorunundan bahsetmiştim. Bu yazıdan kısa bir süre sonra Linux kullanmaya başladım. Ubuntu, Mint, OpenSUSE, Linux Lite, Arch Linux ve Manjaro dağıtımlarını kullandım. KDE, XFCE ve Gnome masaüstü ortamları ile çalıştım. Şu an sabit olarak Manjaro I3WM kullanmaktayım. Sözün özü şu ki; Linux’ta Realtek ALC256 ses kartının mikrofon ayarlarında sorun oluşmakta maalesef.

Bu konu ile ilgili Google ve diğer arama motorlarında yaptığınız araştırmalarda sayısız forumda sayısız konu okuyacak ama çözüme yüksek ihtimal ulaşamayacaksınız. Jack girişinden ve dahili kemara mikrofonundan bir türlü ses kaydedemeyeceksiniz. Alsamixer, PulseAudio gibi binbir çeşit araç deneyecek, paket depolarında sörf yapacaksınız. Biliyorum, biliyorum çünkü ben bunları yaşadım. Tüm Facebook gruplarına konu açtım. Farklı dağıtımlarda uzman kişilerden görüş aldım. Bu sorunun bir çözümü yok ve kronik bir sorun.

Geçici ve ideal olmayan bir çözüm buldum neyse ki. Çok içime sinmese de paylaşmak istedim. Bir Jack dönüştürücüye ihtiyacımız var. Google’da USB Ses Kartı olarak arama yaptığınınızda görebilirsiniz. Ben denemek için en kalitesiz olanlarından bir tane aldım. Bu arada  mikrofon olarak da Snopy’nin Sn-330M mikrofonunu satın aldım. Uygun fiyatına nazaran harika verim aldım. Satın aldığım kalitesiz Jack dönüştürücü biraz daha sağlam olsa çok daha güzel bir ses kalitesi alacağımı tahmin ediyorum. Eğer ciddi anlamda bu konuda bir çalışmanız olacaksa Creative’nin X-Fi Go Pro modelini tavsiye ederim. Henüz denemedim ama okuduğuma göre alınası bir cihaz.

Bir diğer alternatif ise USB çıkışlı bir mikrofon satın almanız. Ses kalitesi ne kadar iyi olur orası tartışılır, bilemeyeceğim.

Bu arada yeri gelmişken yeni bir kulaklık almayı düşünüyorum. Pioneer’in SE-MJ591 modelini beğendim. Satın aldığımda deneyimimi burada güncellerim.

Güncelleme

Uzun bir aradan sonra beni tam olarak tatmin etmese de bir çözüm buldum. Linux Arch tabanlı dağıtımlarda hda-jack-retask-bz paketini yükleyelim ve üçbirimde hda-jack-retask  komutu ile çalıştıralım.

Muhtemelen her cihazda farklı olacaktır bu sorun ve çözümü. Ben deneyerek buldum. Select a codec menüsünden ses kartım olan Realtek ALC256‘yı seçtim. Sağ menüden ise show unconnected pins seçeneğini işaretledim.

Pin ID:0x18 olanı override olarak işaretledim ve Microfone seçtim. Install boot override seçeneği ile başlangıçta ayarların yapılandırılmasını sağladım.

Uçbirimde bir metin editörü ile aşağıdaki dosyayı görüntüleyelim.

İçerisinde bulunan satırları silelim ve aşağıdaki komutla değiştirelim.

Yedeklemeyi unutmayın.

Bilgisayarımı yeniden başlattığımda uçbirimde pavucontrol ile ses ayarlarımı görüntüledim. Çıkış ayarlarından dahili mikrofonumu seçtim.

Bu yöntemle dizüstü bilgisayarınızdaki dahili mikrofonu kullanabilirsiniz. Bazılarında Pin ID:0x19 çalışmış. Siz denemelisiniz kendiniz için.

Olası Sorunlar

Uçbirimde pavucontrol  yazdığınızda Establishing connection toPulseAudio. Please wait ..” hatası alabilirsiniz.

Çözüm olarak rm -r ~/.pulse komutunu uçbirimde çalıştırın. Bunun ardından pulseaudio -k komutu ile servisi durduralım ve pulseaudio --start ile yeniden başlatalım.

Uçbirimde tekrar pavucontrol komutunu girdiğinizde gerekli ses ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Pioneer SE-MJ591

Piooner SE-MJ591 modelini Idefix üzerinden satın aldım. Yanınızda taşımak için harika bir taşıma kutusu mevcut. Müzikleri tüm detayları ile hissedebilirsiniz.

Uzun kullanımda rahatsız etmekte. Ben en fazla iki saat aralıksız kullanabildim. Biraz çıkartıp dinlenmek gerekiyor.

Onun dışında çok memnunum.

Linux Arch & Manjaro Yaourt Onay Kaldırma

Linux Arch ve Manjaro kullanıcıları uçbirimden paket yüklemek istediklerinde paketin düzenlenmesi ve derlenmesine yönelik bir dizi soru ile karşılaşmakta. Bunu seri bir hale getirmek için birkaç parametrede değişiklik yapmak gerek. Ben kullanıyorum ve çok memnun kaldım.

Uçbirimde yukarıdaki komutu çalıştıralım ve aşağıdaki yönergeleri takip edelim.

Nano  için konuşuyorum, CTRL+W ile NOCONFRIM  satırını bulalım. 0 olan değerini bir yapalım.

Ve yine EDİTFILES  satırını bulalım; 1  olan değerini   ile güncelleyelim.

CTRL+X ile kaydedip kapatalım.

Kaynak

Linux Manjaro XFCE Spotify Kurulumu

Linux Manjaro XFCE sistemimde son güncellemeden sonra Spotify kurulumunda hata aldım.

Olası Hata Çıktısı

Bulunamayan bağımlılıkları yalın halde yüklemek istediğimde ise paket hatası aldım.

Çözüm

Manjaro forumunda konu ile ilgili bir çözüm buldum.

Olası Hata Çıktısı

Çözüm

 

Kaynak

Linux Arch & Manjaro CodeIgniter Kurulumu

CodeIgniter kurulumunda GitHub üzerinden ya da resmi siteden son sürümü indirdiğinizde ve çalıştırdığınızda sizi bir Welcome ekranı karşılayacaktır. Bu ekranı gördüğünüzde sorunsuz çalıştığını varsayabilirsiniz; tabii bir Arch&Manjaro kullanıcısı değilseniz. Eğer ki sistem dili Türkçe olan Linux Arch ya da bir Manjaro kullanıcısı iseniz; muhtemelen CodeIgniter ya da ZN Framework çalışmayacaktır.  Bunun nedeni PHP’nin standart str fonksiyonlarının çalışmamasıdır. Konunun başlığını bu şekilde belirledim çünkü sorunun kaynağını bilen birisi zaten çözüme de rahatlıkla ulaşabilir. Önemli olan sorunun nereden kaynaklandığını bilemeyen arkadaşları konuya çekebilmek. Gerekli hata kodları etiket olarak dahil edilmiştir.

Şöyle anlatmak gerekirse $this-uri->segment(1) ve $this->input->get('q') kodları hata verecektir. Burada dikkat ettiğiniz bir nokta var mı? Evet, bildiniz! Burada this anahtarı ile eriştiğimiz sınıf özelliklerinin ikisinde de i harfi bulunmakta. Peki, bununla ne ilgisi var? Öncelikle şurada bu konu ile ilgili açılmış bir bug report bulunmakta. Ona göz atmanızı rica ediyorum. Şimdi biraz daha oturdu gibi konu. Bir dizi içerisinde URI ya da INPUT anahtarı ilgili PHP fonksiyonlarınca küçültülmek istenilmektedir. Fakat bunu başaramaz ve bu anahtarlar bize urI ve Input olarak döner ve hata verir.

Olası Hata Çıktıları:

Yukarıdaki hatalardan normal zamanlarda bir çözüm yolu aransaydı $this->load->helper('uri'); satırını Controller dosyamıza dahil etmeyi düşünürdük. Bu tarz bir hatanın olabileceğini kimse düşünemezdi.

Çözüm Yolları:

Linux sistem dilinde bu tarz dönüşüm ve işlemlerin kontrol merkezinde CTYPE bulunmakta. Bizler, CTYPE‘ı en_US.UTF8  yaparsak bu sorun çözülecektir.

Bir diğer çözüm yolu ise en_US.UTF8  yüklü olmak koşulu ile; LC_CTYPE veya LC_ALL değerini değiştirerek de sorun çözülebiliyor.

Ek Olarak:

Çözümde benimle birlikte uğraş veren AnkaraPHP ekibine ve Eray Aydın’a teşekkürlerimi iletiyorum.

Kaynak:

  • https://wiki.archlinux.org/index.php/locale

Linux Fedora 25 Gnome Çözümleri

Merhabalar, Fedora 25 Gnome başlangıcında karşılaşmanızın olası olduğu bazı sorunlardan bahsetmek istiyorum. Fedora 25’e başlarken de diyebiliriz aslında.

Sağ Tık İle Yeni Dosya Oluşturma

Bulunduğunuz konumda sağ tık yaparak yeni dosya oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edelim.

Terminalde -sizin dilinize göre değişkenlik gösterebilir- Tempaltes (Şablonlar) dizinine erişelim. Ve ilgili dizinde bir alt satırda yer alan komutu çalıştıralim. Yeniden başlattığınızda eklendiğini görebilirsiniz.

Fedora’da Masaüstünü Etkinleştirme

Fedora’da  Gnome Tweak Tool yüklemelisiniz. Yüklediğinizde ki Türkçe kullanıyorsanız İnce Ayar Aracı olarak geçecektir ismi; masaüstü sekmesinden etkinleştirebilirsiniz. Eğer ki etkinleşmedi ise yazıyı takip edelim.

Yukarıdaki komutumuzla birlikte açılan terminalde S tuşuna basarak düzenleme moduna alıyoruz.

#WaylandEnable=false satırının başındaki yorum etkisini kaldırın ve satırı etkinleştirin. Ve [daemon] etiketinin içerisinde, yine WaylandEnable satırının hemen altına aşağıdaki kodu ekleyelim.

Son durumda aşağıdaki gibi olacaktır.

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kullanılabilir bir masaüstü sizi bekliyor olacak.

XAMPP

Bu konuya Manjaro’da da değinmiştim aslında ama bu kez izin vermek zorunda kaldım. Belki Manjaro’da da vermişimdir, hatırlamıyorum ama ben yine de paylaşayım.

Linux Manjaro Gnome 3.22 Çözümleri

 

PHP SSH Sürümü Yükseltme ve Laravel 5.4 Kurulumu

Merhabalar, bugün SSH ile sunucuma Laravel 5.4 kurmak isterken Plesk panelde 7.1 olan PHP sürümüm SSH‘de 5.4 olarak gözükmekteydi. Bu yüzden kurmakta sorun yaşadım.

SSH PHP Sürümünü Yükseltme

SSH‘de aşağıdaki komutla çözüme geçelim.

Eğer ki çıktımız /usr/bin/php ise devam edelim.

Ben kendi Plesk panelimden 7.1’in yolunu kısayol oluşturdum.

Laravel 5.4 Kurulumu

Kurulumu gerçekleştirelim.

Kurulumdan sonra gerekli izinleri verelim.

Şimdi dizin işlemlerine geçelim.

Public klasöründe bulunan server.php dosyasının ismini index.php olarak değiştirelim ve yine Public klasöründe bulunan .htaccess dosyası ile birlikte ana dizine taşıyalım.

Şu an hatasız Laravel ekranını görmeniz gerekmekte.

Artisan Kullanımı

Öncelikle çalıştıralım.

Şu an 8125 portunda çalışabilirsiniz.

https://laravel.com/docs/5.4/artisan

Murat Bastas’a teşekkürler.

Linux Manjaro Steam Failed To Load Driver: Swrast

Merhabalar, Manjaro sistemimde bir hata aldım. Çözümü şu şekilde yaptım.

Linux Manjaro Failed to initialize the NVIDIA GPU at PCI:1:0:0

Sorunu çözdükten sonra, optirun steam yazdığımda şu şekilde hata aldım.

Linux Manjaro Optirun Steam

Çözümü ise primusrun steam komutu ile çalıştırarak buldum. Terminalde gerekli paketleri kuralım.

Size uygun paketi yükledikten sonra Terminalde Steam’ı çalıştıralım.

Fatal Error: failed to load steamui.so

Eğer ki yukarıdaki gibi çalıştırmak istediğinizde Fatal Error: failed to load steamui.so hatası alıyorsanız terminalde şu şekilde çalıştırın:

Ya da;

Bir diğer çözüm olarak ~/.bashrc dosyasına da tanımlayabiliriz.