NativeScript – Başlangıç

NativeScript,  cross-platform yapısı ile IOS ve Android uygulamaları oluşturmanıza imkan sağlayan bir ( framework ) çatıdır. NativeScript’i kullanabilmek için önümüzde iki seçenek var. AngularTypeScript ve JavaScriptBen JavaScript ile devam edeceğim. Sizin tercihiniz farklı ise sizi şu bağlantıya yönlendirelim.

NativeScript, bizlere truly native sloganı ile birlikte; JavaScript üzerinden  native API ‘lere yüzde yüz erişim vaat etmektedir. Üstelik JavaScript için geliştirilmiş olan paket yönetim sistemi npm’i de kullanmak mümkün. Tamamen açık kaynak kodludur. NavaScript’in dökümanlarında web views terimi geçmekte. Bunun ne olduğunu ise bizlere Jen Looper, Telerik üzerinde bir blog yazısı ile açıklamaya çalışmış ve John Bristowe‘un sözünü alıntılamış. Ben de yinelemek isterim zira çok anlamlı, öz ve yalın. “…chromeless browser window that’s typically configured to run fullscreen.” Türkçe olarak özütmeye çalışırsak tam ekran çalıştırmak üzere yapılandırılmış tarayıcı penceresi diyebiliriz sanırım. NativeScript’in truly native UI kullanarak performanlı çalışmasından bahsedilmiş. UI, UX, UXD, UID, ID gibi terimler son zamanlarda hayatımızda sıkça kullanılmakta. UI baz alırsak şayet; User Interface yani kullanıcı arayüzü olarak adlandırabiliriz.

Benim daha öncesinde mobil uygulama geliştirme tecrübem olmamasına rağmen şu an akıcı bir şekilde developer kavramını NativeScript ile yaşadığıma inanıyorum. Facebook’un geliştirdiği ve sonrasında Open Source olarak yayınladığı React Native’den daha olumlu yorumları var şu anlık gözlemlerime göre. Özellikle çapraz platform olması; IOS ve Android sistemlerinde ufak sitil ayarlamaları ile tek projede çalışabilir olması takdire şayan. Şu anlık fark ettiğim bir eksiği var o da topluluğun zayıf olması. Bu da zamanla aşılacak bir sorun. Blogum üzerinden NativeScript serisine devam edeeğim. NativeScript resmi dökümanlarını baz alacağım. Sizler de benimle birlikte takip edebilirsiniz. Geliştirmeye başlamadan önce ısrarla topluluk forumuna üye olmanızı tavsiye ederim.

Kaynak:

  • https://docs.nativescript.org/
  • https://netvent.com/ui-ve-ux-nedir/
  • http://developer.telerik.com/featured/what-is-a-webview/
  • http://developer.telerik.com/featured/what-is-a-hybrid-mobile-app/