Nerelerdeyim? Ne yapıyorum? Bizi neler bekliyor?

Merhaba,

Yaklaşık yedi ay gibi bir süredir bloğuma yazmıyorum. Bunun en büyük nedeni ise Medium üzerinde yazılarıma devam etme niyetimden kaynaklanmaktaydı. Fakat, sonuç hüsran oldu. Bir türlü ayak uyduramadım sanırım. Medium’da inanılmaz etkileşim alabiliyorsunuz evet lakin eski bir blog yazarı iseniz kendinize ait hissedemiyorsunuz hiçbir şeyi. Bundan sonra Medium’u sadece sonuç odaklı yazılarımda kullanacağım.

Yeni tasarım

Medium’un kesinlikle hayran kaldığım tek noktası arayüz tasarımı. UI/UX konusunda amacına yönelik çalışan sayılı projelerden birisi olduğuna inanıyorum. Buna yönelik mevcut bloğumda bazı Medium tarzı düzenlemelere gittim. Buna direkt “araklamak” da diyebiliriz. Gayet mutluyum.

Şu an ne yapıyorum?

Ben ne yapıyorum? Biraz bundan bahsedeyim. Kendisi hakkında, üzerinde çalıştığımız teknolojiler ve mimariler hakkında ileride birçok makale paylaşacağım minik, nitelikli ve inançlı insanların olduğu bir Start-Up’ta uzaktan Full Stack Developer olarak çalışıyorum. Üstelik GitHub üzerinde açık kaynak kod olarak çalışıyoruz. ReactJS (TypeScript) ve NodeJS yazıyoruz.

Bunun dışında üzerinde çalıştığım bir proje mevcut.

Bu son bir senede kendime inanılmaz yatırım yaptığımı ve kariyerimi tam anlamı ile çizdiğimi düşünüyorum. 21 yaşıma yeni girdim ve içerisinde bulunduğum süreçten memnunum.

Nelerle ilgileniyorum?

Back-end çalışmalarımda NodeJS ve GraphQL kullanmaya başladım. NodeJS için ExpressJS ve KoaJS, GraphQL’de ise Prisma Server kullanıyorum. AWS servislerini kullanıyorum her çalışmamda. React Native ile de basit uygulamalar çıkarıyorum zaman buldukça. ReactJS ve ekosistemi üzerine de kendimi geliştirme devam ediyorum.

Yapılacaklar

  • YouTube’de bir video serisine başlamak istiyorum artık, paylaşmak istediğim o kadar çok şey var ki! Teknik anlamda bırakın Türkçe kaynak mevzusunu globalde dahi sıkıntı çekilen birçok noktaya değinmek istiyorum.
  • Bloğum üzerinde teknik makaleler yazmaya devam etmek istiyorum. Bu işin etkileşim yönünü ise Medium’a bırakmak istiyorum. Tam olarak sonuç odaklı bir yayın mecrası haline getirmeyi düşünüyorum kendim için.
  • Yabancı dilimi geliştirmek için ürettiğim materyallerde farklı dil seçeneklerine önem vereceğim.
  • Bundan çok emin değilim ama AWS Sertifikası almak istiyorum. Mikroservisler çok ilgimi çekiyor.
  • Uzaktan (remote) çalışmaya yönelik tecrübelerimi aktaracağım ayrı bir içerik hazırlamak istiyorum.
  • Yaklaşık iki ay gibi bir süre iş aradım, ve onun üzerinde şirket ile mülakata girdim. Yazının girişinden de anlaşılacağı üzere bunların birçoğu olumlu olmadı. Bu tecrübelerimi de anlatmam gerek sizlere.
  • TDD ve BDD ile ilgili PHP, JavaScript ve NodeJS ve ReactJS yönünde kesinlikle bir içerik üretmem gerek. Kanayan yara resmen. Yakında bununla ilgili de güzel bir etkinliğe gideceğim, notlarımı da paylaşırım.

Sonuç

Bloğumu GatsbyJS ile yeniden yazmak istesem de WordPress’ten ayrılmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum ve arttırıyorum. Yeniden merhaba!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.