Osman Pamukoğlu – Önder: Çağların Özlemi

Merhabalar, sizlere 2016 Ocak ayının ilk haftasında satın aldığım Osman Pamukoğlu‘nun son kitabı Önder: Çagların Özlemi‘ni tanıtmak istiyorum.

Kitabi genel hatlari ile degerlendirmek gerekirse “Kişisel gelişim” kategorisinde ele alabiliriz. Kitabin ilk sayfalarinda karsinizda beliren iki komutanın bir orduyu harekete geçirme eylemlerini zevkle okuyabilirsiniz.

Kitabin sonraki bölulümlerinde “Önder“i farklı başlıklar üzerinden inceleyebilirsiniz. Yazarın, insan ve doğa üzerine ilişkin düşünceleri sizin evrendeki yerinizi hatirlamanızda yardımcı olacaktır.

Karşınıza çıkan ilk sayfada Sn. Pamukoğlu’nun babaannesi Fatma Pamukoğlu‘nun sözü ile karşılaşıyoruz.

İnsan çekeceği çileye ăşık olur

Kitanin basliklarina deginmek gerekirse;

Bu kitaba ihtiyaç vardı!

Çağların özlemi olan “Önder“, ne içersen iç, giderilemeyen susuzluktan farksızdır.
Önderi başkan, şef, patron, direktolör, komutan gibi hiyerarşik yapıların sıfatını taşıyanlarla karıstıran ve bir tutmaya kalkışanlara en yakışır söz: ” Bilmez, bilmedigini de bilmez” deyimidir.

Büyük Son Sahne!

Attila‘nın kendilerine hitap edeceğini bilen ve tahmin eden Hunlar, sessizce bekliyorlardi…

Tok ve gurleyen bir ses tonuyla haykırdi:
“Bir savaş, aslında iki kişinin tek tek dövüşünden başka bir şey değildir. Savaşı tek kişiler kazanir.”

“Tanrı bizimle beraberdir! Biz hic savaş kaybetmedik. Simdi de kazanacagiz.”

“Biz Hunuz! Bugün de Hun olduğumuzu gösterecegiz!”

Dev kitle, dalgalandı:
“Gostereceğiz!”

Önder

Önder, insanoğlunun çaglar boyu özlem duyup hasretiyle yaşadigi en değerli bir üst ihtiyaçtır.

Önderin Doğası

Önder, yol üzerinde olup da nereye gittiğini bilmeyenlere, yolun ilerisinde nelerin olduğunu ve sonunda, yolun nereye çıkacağını söyleyerek, onların ruhsal ve fiziksel gücünü arttırarak, kendilerini iyi hissetmelerini sağlar.

Önder, karar ve eylem adamıdır. Önder yoksa, mücadele de yoktur.

Önder ve İnsan

Mazeret kultürü tembellerin, kaygısızların, işi arsızlığa vuranların kültürüdür. İnsanın ve toplumun en büyük uyuşturucusudur. Bu sorumluluktan kaçma ve özgüven eksikliğidir.

İnsanları mutluluk hallerinde anlamaya çalisanlar yanılırlar. Onları felaket anlarında tanımak gerekir. İnsanları tanımanın mihenk taşı zorluktur. Bir ulusun, bir toplumun, gerçek karakteri ancak tarihin buhran anlarinda ortaya çıkar.

Önder ve Eylem

Eylemde geç kalınırsa, düzensizlik ve boşluk doğar, bu da insanlarin en büyük serveti olan toplum guvenini altüst eder. Daha ileri safhada umutsuzluk ve karamsarlik artar; sonunda ise, en cesur adamı bile korkutacak durumlarla yüz yüze gelinir.

Önder ve Yönetim

Önder, hızlı ve verimli çalışabilmek için yalnızlığa ve zihinsel yalıtıma ihtiyaç duyar. İçinde sonsuz, gerçek bir şey yoksa, yaşama da cok değer vermez. Ona göre ölüm, bir sonbahar yaprağının düşüşü kadar doğaldır ve toprağa dönüştür.

Önder ve Macera

İnsanı doğanın diğer canlılarilından ayıran özelliği; düşünme ve hayal kurma yeteneğine sahip olmasıdır. Düşünme ve hayal kurma insanı doğru veya yanlış, iyi veya kötü kararlara götürür.

Önder ve Eğitim

Eğitimli insan, başarılı bir adamın arkasından geliyorsa, iyi olmak için iki kat daha çalışması gerektiğini, aksi halde onun gölgesinde kaybolacağını bilir.

Önderin Kaynaklari

Zihnin nasil beslenmesi gerektigini en iyi bilenler önderlerdir. Şiir ve edebiyata olan ilgileri onlari, ünlü yazar ve şairlerin eserlerini araştırmaya ve okumaya şevk etmistir. Önder şunu hemen kavramıştır! “Tarih tekerrür eder” sözünün tarihle degil, insan doğasıyla ilgisi olduğudur.

Strateji

Stratejinin ana esası; üç temel oğe olan, zaman, güc ve cografyayı seçilen hedefi ele geçirmek ici zekice kullanmaktır.

Osman Pamukoğlu

Sn. Pamukoglu‘nun edebiyatin her alaninda kitabi oldugunu ve usta bir yazar oldugunu da belirtmek istiyorum. Türk ordusunda gösterdiği üstü  başarılar herkesçe bilinmektedir. Türk milletinin bekası için çalışmaktan bir an bile vazgeçmeyen, inandığı doğrulardan gram taviz vermeyen Osman Pamukoğlu’na teşekkürlerimi iletiyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.