-- PHP

PHP Htaccess Seo Uyumlu Sef Link Yapımı

Merhabalar, bugün PHP Htaccess ile seo uyumlu linkler yapacağız. Htaccess olayı kafamı karıştıran bir olaydı fakat can sıkıntısından bu sorunu çözmüş bulunuyorum.

index.php

oku.php

config.php

htaccess

kaydet.php

SQL Cümleciği

 Linkim

Yorumunu Paylaş!

Yorum

23 Yorum

 1. Merhabalar, siteadi.com/makale-adi şeklinde bir seflink oluşturmak yerine, siteadi.com/makale-adi/155 Şeklinde bir seflink oluşturmak dahafaydalı değil midir?

  Google açısından bunun sıkıntısı var mıdır?
  Performans açısından hangisi daha iyi olur ?
  Teşekkürler.

  • Esenlikler Kubilay, SEO’nun ana mantığı “kısa ve anlamlı” link yapılarıdır. Kullanacağın link yapısı ne kadar kısa ve ilgili makale ile ne kadar bağlantılı olursa o kadar etkili olur. Ben,

   olanını tercih ederdim.

   • Teşekkürler cevabınız için
    Ancak diyelim büyük bir proje geliştiriyoruz. sonuna bir id koyup sorgulatmak daha mantıklı olmaz mı? Yani seo url’ye göre değilde idye göre verinin gelmesi gerekmez mi
    makale-adi-155 yada makale-adi/155 gibi

    • Hem SEO Url hem de ID değerine göre birlikte de sorgulatabilirsin. Burada ana amaç, en kısa ve en anlamlı Url yapısını nasıl elde ederiz? Bu tamamen sana kalmış. Bu konuda SEO kaynaklarına göz gezdirebilirsin.

 2. Seo konusunda çok faydalı bir teknik olmuş ne zamandır bunu yapmayı araştırıyordum çok teşekkürler sizin sayenizde yapabildim gerçekten çok teşekkürler.

 3. Linkleri, detay/konu-baslik şeklinde açıyoruz.
  ama tekrardan detay2/konu-baslik2 şeklinde açtiğimizda ve 2 side oku.php yönlendirildiğinde

  detay/konu-baslik > detay2/konu-baslik yaptığımızda aynı sayfa açılıyor bu engellemenin yada 404 sayfasına yönlendirmenin bir yolu var mı

 4. Mert alakan için teşekkürler, fakat bu işe yaramıyor. Sorunun htaccess ile alakalı olduğunu şurdan anlayabilirsin, Htaccess link ayarını TR/contact.html yerine TR-contact.html olarak ayarladığım zaman düzeliyor.

  • Sorun yanlıs zaten Htaccess ile alakası oldugunu dusunmuyorum. Base href ile dosyaları aratacağın dizini göstermelisin.

   dosyalarını cagırırken de

 5. Mert merhaba,
  .htaccess dosyasında Sef link için şöyle bir kodum var;

  Options +FollowSymLinks
  RewriteEngine on
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule ^(.*)/(.*).html$ alt.php?lang=$1&module=$2

  siteadi.com/TR/contact.html şeklinde giriş yaptığım zaman sorun yaşıyorum.
  Ama RewriteRule ^(.*)-(.*).html$ alt.php?lang=$1&module=$2 değiştirdiğim zaman siteadi.com/TR-contact.html olarak sorunsuz şekilde çalışıyor. Yani “/” yerine “-” olduğu zaman sorun yok. Bunu nasıl düzeltebilirim ?

  • Options +FollowSymLinks
   Options +Indexes +FollowSymLinks
   RewriteEngine On

   RewriteRule ^(.*)/(.*)$.html alt.php?lang=$1&module=$2 [L,NC]

   İnanın hiçbir fikrim yok :(
   Daha önce hiç karşılasmadım boyle bır durumla. Yukarıda ki kod hatasız gibi duruyor. Çözüme ulasırsanız benide bilgilendirin lütfen :)