Sağlıklı Yaşam

Selam.

Sağlıklı yaşam adına bazı kararlar almaya çalıştım. Kısaca bunlardan bahsedeceğim. Eğer başarılı olabilirsem yazıyı güncellerim. E başarılı olamazsam da güncellerim sonuçta blog benim.

Çok uzun zamandır spor yapmıyorum. Hacettepe Üniversite’sine ait tam olimpik yüzme havuzuna kayıt olacağım.

Genelde 24’ten sonra tavuk pilav olsun, pizza olsun sık başvurduğum lezzetlerdir. Gece 23’ten sonra yemek yemeceğim.

Bira içerim, az ama sık sık içerim. Genelde sosyal içici statüsündeyim. Yeni mekanları öğrenmeyi ve keşfetmeyi severim bununla birlikte de birkaç bira içerim. Bazen evde de içerim. Rakı ve bilimum içkilerin ve tadlarını denemeyi severim. Bundan sonra iradeli olacağım. Yeni keşfettiğim mekanlarda misler gibi portakal suyu içeceğim, hem de taze sıkılmış. Her ay bir tane hak tanıyacağım kendime. Yani ayda bir kere. Sonra bu vadeyi uzatacağım.

Evin yaklaşık 3-5 kilometre ötesinde bir yürüyüş parkuru var. Orada yürüyüş yapmayı düşünüyorum. Çok ısınamadım bu fikre ama deneyeceğim. Bundan emin değilim.

Tuz ve şekeri bırakıyorum. Undan emin değilim. Un nasıl bırakılır ki lan?

Başka da yok.
Yeter.

 

3 ay sonra gelen edit: hicbirini yapmadim.

2 thoughts on “Sağlıklı Yaşam

Merhaba Mert,
Umarım bu dediklerinin (en azından bir kısmını) hala yapiyorsundur. Bu konuda post girmiş biri şu an yapmıyosa bile mutlaka bir şeyler değişmiştir hayatında. Ben de eklemek istiyorum, çok kısa bir zaman önce (2yıl) ben de aniden alışkanlıklarımı değiştirmeye başladım. Çok şey değiştirmeyi başardım ve hala çalışıyorum.

Alışkanlıklar, planlamayı kaldırabilen konular değiller. Bu konuda plan yapmak insani “ya hep ya hiç” moduna sokabiliyor. 23’ten sonra pilav yemicem diye kural koymak istediginde, ilk ihlalden sonrası da şuna dönüşüyor; “bir ara tekar başlarım o düzene” ve ilk günahtan sonrası da çorap söküğü gibi geliyor.

Sana naçizane bi kaç tavsiyem olacak;
Tüm bunlar eğer senin için önemli ve kati kurallar olsun istiyorsan, bunları not edecegin bir uygulama kullan (SHealth kullaniyorum ama çok var buna benzer işe yarayan app). Yok değilse bile bir süre kullan ve aslında sana en çok zarar veren şeyin gece yenen tavuk-pilav olmadığını gör mesela :) Sonra, her öğünün, hatta her anın bağımsız olduğunu, 1 defa kural ihlali yaptiginda o ihlalin bir sonraki öğünü/günü etkilemeyeceğini benimse. “Battı balık yan gider” ya da “yaa o kadar gün dayandim bozmiim diyetimi” gibi düşüncelerden de uzak olmaya çalış. Her öğün sadece o öğüne odaklan ve elinden gelenin en iyisini yap. Gerisini asla düşünme, o gün için elinden gelenin en iyisi kişi başi 10ar biranın devrildigi gecede 1 bira içmek olabilir. 100lük rakının bittiği masada sadece 1 duble almak olabilir herkesin yağlı iskender yediği yerde guzel bir salata + tavuk yemek olabilir, onu yapamiyorsan 0.5 iskender. Kendini buna odaklaman alışkanlıkları değiştirmede sana yardımcı olacaktır. Ve hiç bir zaman, “tekrar başlarım bir ara” döngüsüne girip aynı hatayi yapmazsin.

Sevgiler.

İrade lazım. İnsan her an aynı ruh halinde olmuyor. Her durumda bu yazdıklarını yapmak zor. Uykusuz beya yorgun veya açken, sen sen değilsin. Başka bir canavar devreye giriyor yapıyor gidiyor :)
Bilinçli iken, bu duruma geçmeden, yani ruh halin değişmede in Öncede her durumda bu kararları otomatik yapacak kadar tekrar etmen lazım. İşe gitmek gibi. Sigara içmek gibi farketmeyeceksin yaparken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.