Yaşasın 19 Mayıs Ruhu!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 36.5 saat süren ve altı günde okunan tarihi söylevinde ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalışmıştır.

Sözlerine ise: “1919 yılı Mayıs ayının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” diye başlamıştır. Ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu bir Türk devrimi gerçekleştirirken aynı zamanda çağdaş uygarlık düzeyine erişmenin yolunun da tam bağımsız bir millet olmaktan geçtiğini belirtmiştir. Türk gençliği anti emperyalist bir geleneği çok çalışarak devam ettirecektir.

19 Mayıs” bir simgedir. Türk devrimin, demokrasinin, laikliğin, medeniyetin, ve bağımsızlığın simgesidir.

Köhneleşmiş siyasi çıkarların demokrasiye darbe vurmaya çalıştığı; Mustafa Kemal devrimlerine yapılan saygısızlığın ve nankörlüğün zirve yaptığı bu günlerde 19 Mayıs ruhunu ve bizlere bırakılan eşsiz mirası damarlarımızdaki asil kanın son damlasına kadar yaşatacağımıza, Nutuk‘u “Gençliğe Hitabe” ile bitiren Mustafa Kemal‘e ve kahraman silah arkadaşlarına söz veriyoruz, doğum günün kutlu olsun atam!

Yaşasın Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.