Yazılım Geliştirici Olarak Uzaktan Çalışmak

Merhaba,

Yaklaşık olarak bir aydır TDSmaker’da uzaktan Full-stack developer olarak çalışıyorum. Bu yazıda, hem bu kısa süreçteki tecrübelerime hem de genel olarak uzaktan çalışmakla ilgili bilgilere değineceğim.

Öncelikle TDSmaker’dan bahsetmek gerekirse, datasheet oluşturmanıza, düzenlemenize ve yayınlamanıza imkan sağlayan bir servis.

TDSMaker’da Front-end’te TypeScript ve ReactJS kullanıyoruz. Gün içerisinde sürekli kullandığımız bir Slack kanalımız mevcut. Görevler için geliştirme takımı olarak JIRA kullanıyoruz, diğer ekipler Asana kullanmakta. Back-end yönünde ise TypeScript ile NodeJS kullanıyoruz, REST API oluşturuyoruz. Yeni bir builder ekranı yazıyoruz. GitHub’ta açık kaynak!

Gündüz, iletişimde kalmam gereken konular olabileceği için gece çalışma düzenini çok benimsemek istemiyorum. Şu sıralar havalar sıcak olduğu için sabah 05:00’te kalkıp öğle arası biraz uyuklayıp erkenden de işimi bitirmeye çalışıyorum.

Uzaktan çalışmanın bir kere en önemli artısı zaman! Evet, yolda geçireceğiniz zamanı işinize ayırabiliyorsunuz. Yoldayken de şehrin kalabalığında üzerinize yapışan stres yerine evinizde ya da hoşunuza giden bir çalışma alanında işinize odaklanabiliyorsunuz.

Uzaktan çalışma üzerine tecrübem çok fazla olmadığı için paylaşabileceğim şu an çok bir veri yok aslında. Sevgili Fatih Acet GitLab’te uzaktan çalıştığı için uzaktancalismak.com isminde bir sitede birçok konuya değinmiş.

Ben de her ay bu makaleyi güncellemeyi ve deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Görüşmek üzere!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.